آشنایی با اهدا خون

حسین پویان
حسین پویان
چی چی بازار یک بانک اطلاعات مشاغل جامع از اماکن عمومی، تفریحی، اداری، مشاغل و هر انچه شما به دنبال آن هستید می باشد. همین الان به ما بپیوندید!
در سراسر جهان تعداد زیادی از انسان ها برای نجات جان افراد دیگر اقدام به اهدا خون میکنند. این خون برای بیماران و افرادی که دچار حوادث و سوانح گوناگون نظير تصادفات رانندگی، سوختگی ، عمل های جراحی ، بیماران تالاسمی و یا هموفیلی و … استفاد می شود.
اهدا خون

در سراسر جهان تعداد زیادی از انسان ها برای نجات جان افراد دیگر اقدام به اهدا خون میکنند. این خون برای بیماران و افرادی که دچار حوادث و سوانح گوناگون نظير تصادفات رانندگی، سوختگی ، عمل های جراحی ، بیماران تالاسمی و یا هموفیلی و … استفاد می شود.

بعضی از این افراد برای ادامه زندگی خود نیاز به این دارند که به صورت منظم خون دریافت کنند و از آنجایی که خون را در شرایط مختلف تا مدت زمان محدودی می توان نگه داری کرد، نیاز هست تا خون تازه برای بیماران جایگزین شود ، با اهدا خون می توانیم جان تعداد زیادی از مردم را نجات دهیم .

شرایط اهدای خون چیست؟

شرایط خاصی برای اهدای خون افراد وجود دارد از جمله این شرایط می توان به سن اهدا کنندگان خون اشاره کرد. سن فرد اهدا کننده نباید از 18 سال کمتر و از 60 سال بیشتر باشد. حداقل وزن افراد برای اهدای خون 50 کیلوگرم است. شما هر 8 هفته یکبار می توانید خون اهدا کنید به شرطی که در طول یک سال از آقایان از 4 بار و برای بانوان از 3 بار بیشتر نشود. برای مراجعه به سازمان اهدای خون شما حتما باید کارت شناسایی خود مانند شناسنامه ، کارت ملی و یا گواهینامه را همراه خود داشته باشید و آلرژی و سابقه بیماری های خود، مصرف دارو ، سابقه تزریق خون ، بیماری های قلبی ، ریوی ، کلیه و کبد ، زردی و یرقان ، عمل جراحی ، سابقه حجامت و یا خالکوبی ، اعتیاد ، رفتارهای جنسی پر  خطر و …  را به پزشک اطلاع دهید.

توصیه های ویژه بعد از اهدا خون

بعد از اینکه شما در سازمان انتقال خون رفته و خون خود را اهدا کرده اید نیاز هست تا برخی از مسائل را رعایت کنید. بعد از اینک خون اهدا کردید حتما به مدت 10 تا 15 دقیق بر روی تخت خود بخوابید و در زمان بلند شدن از پرستاران کمک بگیرید.
بعد از اهدا خون شما می توانید با فعالیت های روزمره خود از جمله پیاده روی ، کارهای روزانه و … برسید اما نیاز هست تا 24 ساعت مراقب دست خود باشید و به آن فشار وارد نکنید و کارها و تمرینات ورزشی سنگین انجام ندهید. از رانندگی نیز تا 24 ساعت بعد از اهدا خون بپرهیزید به دلیل اینکه ممکن است دچار سرگیجه شوید و برای شما سانحه ای بوجود آید. تا چند ساعت بعد از اهدا سیگار نکشید .

سعی کنید تا 2 ساعت بعد از اهدای خون مایعات بیشتری را مصرف کنید. اما شما نیاز به خوراکی های مقوی و تقویت کننده نخواهید داشت اما می توانید از قرص های آهن و ویتامین سی را زیر نظر پزشک برای جبران شدن سلول های خونی خود استفاده کنید. میزان خون اهدایی شما یک روز بعد جایگزین می شود اما تعدا کلوبول قرمز نیاز به 2 تا 4 هفته برای جبران شدن دارد. حتما در نظر داشته باشید در صورتی که خونریزی از محل اهدا خود داشتید دست خود را بالا نگه داشته و با پارچه ، چسب و یا گاز استریل آن را ببیندید.

اگر بعد از چند هفته دچار بیماری عفونی شدید، این موضوع را با سازمان انتقال خون در جریال بگذارید تا از خون شما برای بیماران دیگر استفاده نشود و آنها را دچار بیماری نکند.  در رابطه با بیماری های خاص مانند ایدز نیز حتی اگر 6 ماه از زمان اهدا شما گذشته باشد باید به سازمان اهدا خون اطلاع دهید.

معرفی خدمات پزشکی و مراکز اهدای خون در نزدیک شما

فواید اهدای خون

اهدای خون دارای فواید بسیار زیادی است و علاوه بر اینکه شما می توانید جان تعداد زیادی از انسان ها را نجات دهید ، برای خود فرد نیز مفید است. یکی از فواید اهدای خون بهبود عملکرد قلب است.. اهدا خون به سلامت قلب و عروق کمک می کند و به کاهش وزن شما کمک می کند.

اهدای خون از بروز بعضی از بیماری ها مانند هموکروماتوز به معنی بی از حد بودن میزان آهن بدن و انواع سرطان ها جلوگیری کند و علاوه بر این که موجب تقویت قلب و عروق شما می شود موجب افزایش ساخت میزان گلبول های قرمز نیز هست. یکی از دیگر از بیماری هایی که می توانید از آن جلوگیری و یا باعث کاهش میزان ابتلا به آن شوید بیماری های کبدی است.

بنابراین با اهدای خون شما علاوه بر اینکه تست کامل را به صورت رایگان دریافت میکنید بدن خود را سالم نگه داشته و از بروز بیماری ها جلوگیری میکنید.

مراحل اهدای خون

سازمان انتقال خون کشور مراحلی را برای اهدا خون تعریف کرده است:

بعد از اینکه شما وارد سازمان می شوید در ابتدا باید ثبت نام را انجام دهید. بعد از ثبت نام و خواندن بروشور های سازمان از شما تست هموگلبین برای سنجش کم خونی گرفته می شود. بعد از آن توسط یک پزکش معاینه شده و نبض ، میزان فشار خون ، وزن شما سنجیده می شود.

بعد از آن از شما سوالاتی در موزد بیماری ها و داروهایی که ممکن است مصرف کنید سوال پرسیده می شود. شما باید پاسخ های کاملا درستی را به پزشک بدهید زیرا ممکن است هم برای شما و هم برای بیماری که از خون شما استفاده می کند مشکل ایجاد شود. در مرحله بعدی نوبت به اخذ رضایتنامه می باشد تا خون شما مورد استفاده قرار بگیرد یا نه.

حال شما برای اهدا خون آماده شده اید. بعد از اهدا از شما پذیرایی شده و شما می توانید مدت 10 الی 15 دقیقه استراحت کنید.

مقاله را به اشتراک بگذارید

مقالات بیشتر

خدمات زیبایی در نزدیکی شما

شبکه های اجتماعی

غذاهای سنتی ایران