آشنایی با سیستان و بلوچستان

یکی از استان های جنوبی ایران سیستان و بلوچستان است. این استان یکی از زیباترین مکان های گردشگری می باشد. از مکان های سنتی و تاریخی گرفته تا مناظر زیبای طبیعی که می تواند گردشگران زیادی را به خود جذب نماید.

آب و هوای این منطقه گرم و خشک است و بهترین فصل برای دیدن این استان تقریبا از اواخر مهر ماه تا اسفند می باشد و در فصل ها و ماه های دیگر سال دمای هوای بالایی دارد. زاهدان ، چابهار ، ایرانشهر و زابل از شهر های سیستان و بلوچستان می باشد. ما در این مقاله شما را با شهر ها و همینطور مناطق گردشگری در این استان آشنا می کنیم.

معرفی شهرهای سیستان و بلوچستان

زاهدان

مرکز استان سیستان و بوچستان زاهدان می باشد. این شهر یکی از بهترین مکان گردشگری در سراسر ایران است از جمله مکان های دیدنی آن می توان به آثار تاریخی در این شهر ، روستای نوکچاه اشاره نمود. مهم ترین جاذبه گردشگری این شهر تالاب هامون است که در مرز بین سیستان و بلوچستان و افغانستان قرار دارد . از مناطق دیدنی طبیعی نیز می توان به روستای و غار طبیعی لادیز اشاره نمود. مسجد زرنج ، مسجد جامع مکی ، مسجد شاه علی ، موزه منطقه جنوب ، ارتباطات و پست نیز از دیدنی های زاهدان می باشد.

چابهار

بندر با منطقه آزاد تجاری چابهار تنها بنرد اقیانوسی ایران می باشد. این منطقه دارای مناظر طبیعی بکر و بسیار زیبا و دیدنی می باشد. یکی از زیباترین مناطق در این شهر بندر بریس می باشد که گردشگران زیادی را در این سال ها به خود جذب کرده است. بندر گواتر و جنگل های حرا در مرز بین ایران و پاکستان یکی دیگر از بنادر زیبا در این شهر است.

کوهای مریخی و مینیاتوری ، درخت انجی معابد ، منطقه حفاظت شده گاندو ، گل افشان ، ساحل تیس ، روستای تنگ و ساحل درک ، باغ موز و دریاچه صورتی یا همان تالاب لیپار ،بازار سنتی چابهار ( دکه بازار) از جمله مناطق بسیار دیدنی در شهر چابهار می باشد. بهترین فصل برای مسافرت در این استان از خرداد تا شهریور ماه می باشد. هوای این منطقه متعادل است و پدیده هایی مانند موج افشان و آب افشان را در این ماه ها می توانید در این بندر مشاهده کنید.

ایرانشهر

یکی از گرمترین شهر های این استان شهر ایرانشهر می باشد. جاذبه های گردشگری در این استان  چشمه های آبگرم مکسان ، کتوکان، بزمان و هودیان ، رودخانه دامن و بمپور ، قلعه ناصر و قلعه بمپور و … می باشد.

زابل

شهر زابل دارای مناطق سنتی و تاریخی زیادی می باشد. کتیبه های تاریخی در هیرمند از دوران ساسانیان ، هخامنشیان و اشکانیان ،  قلعه رستم ، موزه مردم‌شناسی، کوه خواجه ، قلعه کهک کهزاد، ، کاروانسرای فرنگی، آسبادهای حوض دار، ، آرامگاه خواجه غلطان، دهانه غلامان، ، تخت عدالت، قلعه سام، سه کوهه، شهر سوخته، دهانه غلامان، قلعه رامرود، قلعه مچی، قلعه تپه، قلعه رستم، مجتمع بقیه‌الله، گمرک بلژیکی‌ها، آرامگاه خواجه غلطان، زیارتگاه بی‌بی دوست ، آتشکده کرکویه و ارگ خان ملک کیانی از جاذبه های گردشگری زابل می باشد.

معرفی بهترین آژانس های مسافرتی و هتل ها در نزدیک شما

مکان های معروف گردشگری سیستان و بلوچستان

شهر سوخته

شهر سوخته باقیمانده یک شهر باستانی در ایران است که در 56 کیلومتری زابل در حاشیه جاده زابل – زاهدان در استان سیستان و بلوچستان ، جنوب شرقی ایران واقع شده است. زمان ساخت این شهر بزرگ مصادف با عصر مفرغ فرهنگ جیرفت است. ایرانی ها حدود 6000 سال پیش در این شهر زندگی می کردند. این شهر در آبرفت مسیر رودخانه هیرمند به دریاچه هامون ساخته شده است.
بر اساس کشفیات انجام شده در شهر سوخته طی سالهای متوالی ، می توان ادعا کرد که این شهر مهمترین محل زندگی و در واقع مرکز منطقه در عصر برنز بوده است. گفته می شود که شهر سوخته پیشرفته ترین شهر دنیای قدیم است ، حتی پیشرفته تر از شهر کرت که سینوهه در کتاب خود از آن نام برده است.

کویر لوت

 

صحرای لوت سه سال پیش در فهرست سازمان ملل قرار گرفته است و می تواند به عنوان یک تفرجگاه بزرگ گردشگری ایران شکوفا شود. این صحرای حیرت انگیز در جنوب شرقی ایران واقع شده و در سه استان خراسان جنوبی ، سیستان بلوچستان و کرمان قرار دارد. کویر لوت با مساحت 22،780 متر مربع دارای تپه های شنی و فلات هایی است.بخش های مختلف این کویز هرکدام دارای مناظر چشمگیر و منحصر به فردی هستند که بندرت در سایر مناطق جهان یافت می شوند.

قلعه چهل دختران

در دره سوخته و در بستر هامون ، در جنوب غربی نیک شهر ، ویرانه های سازه ای مشهور به نام “چهل دختران” وجود دارد که شامل یک قلعه بلند و یک مناره در ورودی است که رو به شرق است. شکل این مناره نشان می دهد که در هر طرف ورودی دو اتاق وجود دارد و این مناره ممکن است مربوط به مناره های “سر و تار” و “چهل برج” باشد.

سازه چهل دختران بر روی سکویی متشکل از دالهای بزرگ ، سیمانی شده با خاک رس ساخته شده است. در قسمت بالایی یک ردیف بخیه سبک وجود دارد که به محافظت از دیواره های سنگ کمک کرده است.

قلعه سام

قلعه سام در فاصله 28 کیلومتری واقع شده است. در زاهدان – جاده زابل ، و ساختار آن به شکل ذوزنقه نامنظم است. این قلعه دارای دو ورودی است ، یکی در شمال و دیگری در جنوب با برج مراقبت. این یادگار مربوط به دوره اشک است و از آجرهای خورشید پخته ساخته شده است. سازه مذکور دارای 36 برج دیده بانی است که 9 برج در هر گوشه قلعه قرار دارد و 28 برج دیده بانی خود سازه را احاطه کرده است.

خودرو
خودرو
خدمات
خدمات
خدمات حیوانات
خدمات حیوانات
خدمات پزشکی
خدمات پزشکی
فرهنگی و آموزشی
فرهنگی و آموزشی
خدمات ورزشی
خدمات ورزشی
خدمات تشریفات
خدمات تشریفات
گردشگری
گردشگری
مراکز تجاری
مراکز تجاری
فروشگاه زنجیره ای
فروشگاه زنجیره ای
خدمات دولتی
خدمات دولتی
خدمات زیبایی
خدمات زیبایی
بیمه
بیمه
خدمات تفریحی
خدمات تفریحی
رستوران و کافه ها
رستوران و کافه
بانک ها
بانک ها