مراکز تفریحی و گردشی

معرفی مراکز تفریحی و گردشی
اتاق فرار

خدمات تفریحی و گردشگری

خدمات تفریحی و گردشگری از جمله نیاز های اساسی مردم است. از جمله مراکز تفریحی و گردشی می توان به پارک ها و بوستان در داخل شهر ها و اطراف آنها ، سینما ها و موزه ها که علاوه بر جنبه تفریحی که دارند در فرهنگ سازی نیز نقش بسیار مهمی دارند . حتی می توان سینما ها و موزه ها را به عنوان بخشی از اماکن فرهنگی نیز قرار داد. مشاهده آثار سینمایی و همینطور موزه های تاریخی و آثار باستانی از جمله مهم ترین تفریحات مردم هستند.
علاوه بر این خدمات تفریحی بازی های جدیدی که به عنوان اتاق های فرار یا بازی در مراکز خرید و … شناخته شده است طرفداران بسیاری را در بین مردم به خصوص جوانان پیدا کرده است. اگر به دنبال تفریح و سرگمی های جدید هستید ، چی چی بازار اطلاعات تمامی مکان های گردشی و تفریحی همینطور بازی و سرگرمی همراه با آدرس و اطلاعات تماس آنها را در اختیار شما قرار می دهد.
 

تفریح و بازی

در هر شهر، شهرداری و شوراهای مربوطه اقدام به اعطای مجوز برای برپایی مکان هایی برای تفریح شهروندان می کنند. از این اماکن تفریحی می توان به سالن های پینت بال، دنیای بازی و شهرهای بازی برای کودکان و بزرگسالان، گیم نت ها، سایت های پاراگلایدر، مکان های مربوط به ورزش اسکی و …  اشاره نمود. شهربازی های بزرگ یکی از مهم ترین این اماکن می باشند. در تهران دریاچه خلیج فارس به همراه اماکن تفریحی اطراف آن یکی از مهم ترین این اماکن می باشد. از دیگر مکان های تفریحی مهم تهران می توان به بام تهران توچال، اسکیپ روم ها، شهر بازی های بادی مثل فوتبال بادی، پیست اسکس، پارک آبی و … اشاره نمود.

امامزاده و زیارتگاه

امامزاده ها در واقع از نوادگان یک امام محسوب می گردد. برخی امامزاده در ایران مربوط به افراد مومن و خوب یک منطقه بوده که دعای وی مهم محسوب می گردیده و مردم از آن به عنوان امامزاده یاد می کنند. بقاع این امامزاده ها سازمان اوقاف و امور خیریه اداره می کند. از دلایل مهاجرت امامان به ایران امنیت ایران برای انها، محبوبیت بین ایرامیان می باشد. در ایران با توجه به امامزاده های روز افزون برخی از آنها جعلی گزارش شده است که دستور تخریب برخی ازآنها از سوی سازمان اوقاف ارائه شده است.

پارک و بوستان ها

پارک مکانی برای گذراندن ساعاتی به شادی و تفریح و استراحت است. قدیمی ترین پارک تهران پارک شهر می باشد که در سال 1339 تاسیس شده است. پارک ها دارای امکاناتی مانند انواع زمین های بازی ، امکانات ورزشی، زمین بازی کودکان، کتابخانه و … می باشند. در شهر های توریستی برخی  پارک ها محل استراحت مسافران می باشد. برخی پارک ها با نام پارک جنگلی با وسعت بسیار بیشتر و امکانات تفریحی برای مردم نامگذاری شده اند. از بزرگترین پارک های جنگلی می توان پارک جنگلی باراجین شهر قزوین، پارک جنگلی میزرا کوچک خان آمل، پارک جنگلی شورآب خرم اباد، پارک جنگلی چالدره تنکابن، پارک جنگلی سی سنگان نوشهر، پارک جنگلی کشپل چمستان و … را نام برد.

سینما ها

صنعت سینما  یک رسانه است که علاوه بر هنر به مسائل اقتصادی نیز مربوط می گردد. فیلم توسط کارگردان، نویسنده، تهیه کننده، بازیگران و عوامل پشت صحنه تولید می گردد. سینما را هنر هفتم می نامند. روز سینما در ایران 21 شهریور است. در سال 1878 ادوارد مایبریج موفق به عکسبرداری های سریع پشت سر هم از یک اسب شد. در سال 1895 برادران لومیر ، سینماتوگراف را اختراع کردند. سپس ژرژ مه لیس با تفکری تئاتری به سینما کمک کرد. پس ازاو، ادوین اس پورتر سینما را با شکل امروزی مطرح نمود. دوره های سینما را می توان به این شکل دسته بندی نمود: سینمای صامت، سینمای ناطق، سینمای رنگی و سینمای دیجیتال. سینما در حقیقت 125 سال قدمت دارد. نخستین فیلم سینمایی ناطق ایرانی به نام دختر لر به کارگردانی اردشیر ایرانی و توسط عبدالحسین سپنتا در سال 1312 ساخته شد. نخستین دوربین فیلمبرداری ایران در زمان مظفرالدین شاه وارد ایران شد. اولین سینمای ایران با نام گراند سینما و در سال 1305 ساخته شد.

مساجد

 مساجد از یک حیث به دو دسته ی مسجد و مسجد جامع تقسیم می گردد. در مساجد تنها امر عبادت صورت میگیرد. ولی در مسجد جامع اموری نظیر قضاوت، حراست از بیت المال، برگزاری اجتماعات مذهبی و دینی و … نیز صورت می گیرد. مساجد در ایران مهم ترین بناهای تاریخی بوده اند.
خدمات ارائه شده توسط مساجد عبارتند از شناسایی افرادی که دارای مهارت های فنی می باشند و معرفی انها برای کار و یا به کار گیری آنها برای امور مسجد، مدیریت برپایی اردوهای تفریحی مذهبی و زیارتی، برپایی جشن ها و عزاداری های مناسبتی مذهبی و انقلابی، اعزام و انتساب سخنران، موذن، امام جماعت، مداح، تهیه غذا برای مناسبت ها و یا گروه های خاص، مدیریت سالن های ورزشی مساجد، برپایی کلاس هایی با هزینه های مناسب در زمینه های فرهنگی مذهبی و … می باشد.
مساجد دارای گروه های بسیج می باشند که خدماتی را به مردم ارائه می دهند.

کلیسا

معنای لغوی کلیسا به گردهمایی و اجتماع انسان هایی با عقیده مذهبی مشترک جهت دعا گفته می شود که در حال حاضر به مکان عبادت مسیحیان گفته می شود. انواع کلیسا شامل  کلیسای کاتولیک رم، کلیسای ارتدکس روسی و کلیسای انگلستان، کلیساهای جماعتی، کلیساهای مشایخی و … می باشد. کلیسای جامع سنت جان در نیویورک و کلیسای باسیلیسیا در ساحل عاج بزرگترین کلیساهای جهان هستند. قدیمی ترین کلیسای داخل ایران کلیسای ننه مریم واقع در ارومیه می باشد. کلیسای تادئوس مقدس واقع در استان آذربایجان غربی در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز درج شده است.

موزه

موزه مکانی برای نگهداری مجموعه آثار قدیمی و قیمتی و تاریخی و هنری و باستانی می باشد. 18 می روز جهانی موزه می باشد. شورای بین المللی موزه ها زیر نظر یونسکو کار میکند. نخستین موزه ها را افراد ثروتمند و موسسات هنری تشکیل دادند. انواع موزه ها شامل هنرهای زیبا، هنر کاربردی، صنایع دستی، باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، قوم‌شناسی، تاریخ، تاریخ فرهنگی، تاریخ نظامی، علم، فناوری، موزه کودکان، نقشه، تاریخ طبیعی، سکه‌شناسی، گیاه‌شناسی، علوم طبیعی و تمبرشناسی و کاخ موزه‌ها می‌باشند.
مهم ترین موزه های جهان موزه لوور پاریس، موزه ارمیتاژ سن پترزبورگ، موزه بریتیش لندن می باشند. مهم ترین موزه های ایران نیز موزه آذربایجان، موزه رضا عباسی و موزه فرش و موزه آبگینه می باشند.

شهربازی

شهربازی پارکی است شامل وسایل سرگرمی و تفریحی برای استفاده شهروندان. دو نوع کلی شهربازی رو باز و سرپوشیده وجود دارد. اولین شهربازی ایران در محله سنگلج تاسیس شد. سپس شهربازی فانفار میدان ونک تاسیس شد. پس از آن لونا پارک اوین تاسیس و  بازی های بیشتری ارائه داد. سپس ایتالیایی ها پارک ارم یا پارک خرم را تاسیس کردند. دستگاه های شهربازی ها شامل دستکاه های مکانیکی، دستگاه های ویدئویی، دستگاه های تیکتی، دستگاه های جایزه گیری، بازی های رومیزی و اسپرت، بازی های واقعیت مجازی یا VR ، دستگاه های شبیه ساز، بازی های مخصوص کودکان و … می گردند.

سینما 3 بعدی

تصویر یا فیلم سه بعدی نوعی تصویرپردازی است که با ایجاد خطای دید برای مخاطب، دیدی عمیق برای وی میسازد. اولین فیلم های سه بعدی مربوط به سال 1890 میباشد. برخی از سینماهای سه بعدی با عینک های مخصوص قابل رویت صحیح می باشد. سیستم های جدید بدون عینک نیز تصاویر سه بعدی خلق می کنند. یکی از روش های خلق از آثار نمایش دو تصویر به صورت همزمان است که یکی برای چشم راست و دیگری برای چشم چپ در نظر گرفته شده است. عینک های مخصوص سه بعدی به این دو تصویر عمق داده و یک تصویر واحد را با عمق به نمایش می گذارد. تولید فیلم های سه بعدی هزینه های بسیار سنگینی در بر دارد.

اتاق فرار

اتاق فرار یک بازی گروهی ماجراجویی فیزیکی است که با هدف حل معما از طریق استراتژی ها، سرنخ ها، نشانه و … افراد را هدایت می کند. این بازی یک فعالیت بدنی و فکری همزمان می باشد که از بازی کامپیوتری الهام گرفته شده است. اولین اتاق فرار در سال 2007 در توکیو ساخته شد. در واقع افراد در محلی زندانی یا گرفتار شده و باید از طریق حل معماها و پازل ها راه خروج از اتاق را پیدا کنند. در ایران در سال 1394 ساخت مکان این بازی آغاز شد و در بهار 1395 اولین اتاق فرار ایران طراحی گردید. این بازی تقویت کننده روحیه تیمی، کیفیت بالا در بازی و روابط و حل مساله، ایجاد هیجان، به کار گیری هوش و استعداد می باشد.

جاذبه های گردشگری

به ویژگی های یک منطقه از جمله امکانات اقتصادی، بازرگانی، تفریحی، سرگرمی، فرهنگی، آموزشی و … که باعث جذب  سایر افراد به آن منطقه شده و ایجاد سرمایه و منفعت می کند، جاذبه گردشگری می گویند. جاذبه های گردشگری در دسته بندی کلی جاذبه های طبیعی، جاذبه های فرهنگی، جاذبه های مربوط به برپایی همایش و نمایشگاه، جاذبه های تاریخی و باستانی، صنایع دستی و هنرها، موزه ها، پارک ها و تفرجگاه ها، جاذبه های هتل و استراحتگاه، سنت و مذهب، خوراکی های محلی خاص و … جای داد. جاذبه های گردشگری یکی از مهم ترین صنایع برای ایجاد درآمد مناطق می باشد.

معرفی موزه ها

معرفی موزه های تهران

افراد زیادی برای تفریح و سرگرمی از موزه ها بازدید می کنند. در شهر تهران تعداد زیادی موزه در زمینه های مختلف وجود دارد که شما می توانید در زمان های متفاوت به این مکان ها رفته و گشت و گذار داشته باشید.

آشنایی با سیستان و بلوچستان

آشنایی با سیستان و بلوچستان

یکی از استان های جنوبی ایران سیستان و بلوچستان است. این استان یکی از زیباترین مکان های گردشگری می باشد. از مکان های سنتی و تاریخی گرفته تا مناظر زیبای طبیعی که می تواند گردشگران زیادی را به خود جذب نماید.

جزیره هرمز

معرفی جزیره هرمز

ایران علاوه بر این که دارای جنگل ، بیابان و کوه های بسیار زیبایی می باشد ، دارای گروهی از جزایر در قسمت جنوبی کشور و در خلیج فارس و هم در دریای عمان است. جزیره زیبای هرمز ، معروف به جزیره رنگین کمان در خلیج فارس قرار دارد و مکان بسیار مناسب و زیبایی برای گردشگری می باشد.