خدمات

معرفی خدمات
ترک اعتیاد

معرفی خدمات

به مجموعه فعالیت هایی که در آن یک کار برای رفع نیاز های مردم انجام می شود خدمات گفته می شود. از جمله این خدمات که برای رفع نیازهای مردم انجام می شود می توان به خدمات صرافی برای خریدن و فروختن ارز و ارسال و دریافت ارز ، قالیشویی برای شستن فرش های دستی و ماشینی ، خانه سالمندان برای نگهداری از افراد سالمند که دارای بیماری بوده و یا امکان نگداری آنها به دلایل خاص نمی باشد ، خشکشویی برای شستن انواع لباس ، پرده ، موکت و قالیچه و … ، مراکز خیریه برای کمک به افراد نیازمند ، دارالترجمه برای ترجمه کتاب ها و متون ، باربری نیز برای انتقال وسایل و بار در محل کار و منازل ، کمپ ترک اعتیاد و … گفته می شود.
شما می توانید با مراجعه به این مراکز و پرداخت هزینه از خدمات آنها برای آسان تر شدن کارها و یا رفع مشکل خود استفاده نمایید.

خشکشویی

نخستین خشکشویی ایران، خشکشویی دانمارک نام داشت. نام این خشکشویی به دلیل دستگاه های دانمارکی آن انتخاب شد. این مکان در حدود سال 1315 تاسیس گردید. در ابتدا نام این مکان ها اتوشویی بود و سپس به خشکشویی با شستشوی بدون آب تبدیل گردید. در سال 1330 ماشین لباسشویی وارد ایران شد. اولین عضو واحد صنفی لباسشویی تهران را فردی با نام یعقوب تربتی دریافت نمود. لازم به ذکر است پیش از سال 1315 نیز مغازه هایی لباس شویی می کردند ولی خشکشویی در این سال تاسیس گردید.بازگشایی خشکشویی در آن سال ها در ایران نشان دهنده اهمیت ایرانی ها به نظافت بوده است.

کمپ ترک اعتیاد

در کمپ های ترک اعتیاد از پزشک و روانپزشک و مشاور استفاده می شود و به مراجعین واژه ی بیمار اطلاق می گردد. در ایران با وجود تلاش های زیاد از سال 1374 و تشکیل گروه ها و ارائه ی آموزش هایی در قالب NA ، در مقاطع بسیاری نتایج مطلوب حاصل نشد و سرانجام در سال 1380 بیش از پیش به این موضوع و دریافت اثرات مثبت از آن پرداخته شد.

باربری

جابه جایی کالا از نقطه ای به نقطه دیگر را باربری کالا می نامند. در زندگی امروزه و با بالا رفتن ارسال های بار بین شهری و بین کشوری هر شخص نمیتواند به صورت شخصی اقدام به ارسال نماید چرا که هزینه و اقدامات لازم راحت نمی باشد. لذا موسسات باربری بهترین گزینه برای این ارسال ها محسوب می گردند.
یکی از نکات مهم برای ارسال بار به صورت زمینی انتخاب ماشین مناسب بر اساس حجم بار ارسالی می باشد. انواع بارنامه به صورت بارنامه دریایی، بارنامه هوایی، بارنامه راه آهن، بارنامه حمل با کامیون، بارنامه سراسری، بارنامه حمل مرکب فیاتا، بارنامه های پستی می باشد.

خانه سالمندان

خانه سالمندان و یا آسایشگاه سالمندان مکانی است که افراد سالخورده به آنجا سپرده می شوند. در این مکان خدمات بسیاری در خصوص ضعف های جسمی و ذهنی سالمندان به آنها ارائه می گردد. خانه های سالمندان زمانی به وجود آمدند که جمعیت به شدت افزایش یافت. در آن زمان میانگین سنی افراد جامعه حدود 70 سال بود و احساس نیاز برای به وجود امدن این مراکز بیشتر شد. انواع خانه سالمندان به این صورت می باشد: مراکز زندگی مستقل، مراکز مراقبتی، مراکز پرستاری، مراکز زندگی جمعی.
در سالهای اخیر میانگین جمعیت سالمندان در حدود 7.5 میلیون نفر بود که در حدود 15 درصد از این تعداد در خانه های سالمندان به سر می برند. سالمندان از نظر مالی به سه دسته ی متمکن، متوسط، بی بضاعت تقسیم می گردند.

قالیشویی

قالیشویی در ایران قدمت دیرینه ای دارد که شامل لکه زدایی، غبار روبی، شستشوی دستی، شستشوی ماشینی، با آب و یا مواد شوینده و … می باشد.  این انتخاب بر اساس جنس و نوع تار و پود فرش صورت میگیرد. در گذشته این عمل با جارو و مواد شوینده و آب و در حیاط منازل صورت میگرفت. قالیشویی دارای صنف خاص خود می باشد که در سال 1350 تاسیس گردید. دستگاه های جدید اتوماتیک  و پیشرفته از آب کمتر استفاده کرده و همچنین آب مصرفی را مجدد بازیافت می نماید. شستشوی فرش در منزل امروزه به دلیل نداشتن فضا و همچنین آسیب به برخی فرش ها و نیز هزینه های آب و شوینده های لازم به صرفه نمی باشد. در این بین شستشوی فرش های دستی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

صرافی

صرافی ها دو نوع می باشند. نوع اول به مبادله طلا و نقره و موارد غیر نقدی می پردازد و نوع دوم علاوه بر فعالیت های نوع اول به خرید و فروش نقدی ارز می پردازد. عملیات خرید و فروش ارزهای جهان را معاملات ارزی می گویند. از دیگر فعالیت های صرافی اعطای وام می باشد. صرافی ها باید با قیمت های تمام شده ی مشخص به فعالیت بپردازند. نرخ لحظه ای ارز برای صرافان بسیار مهم می باشد. نرخ های بازار ارز در دو ساعت حدود 11 صبح و حدود 5 بعد از ظهر که برابر با بازگشایی بازار دبی و نیز بازار آمریکا یا فورکس است، اعلام می گردد.

موسسات خیریه

موسسات خیریه سازمان هایی هستند که به امور بشردوستانه و خیرخواهانه و نیز فعالیت های آموزشی و خدماتی به صورت خیریه مشغول می باشند. درآمدهای حاصل از خیریه در تمام جهان صرف مصارف شخصی نمی گردد. خدمات اصلی ارائه شده توسط خیریه ها مربوط به آموزش و پرورش، مسکن، سلامت و بهداشت می باشد.پادشاهی به نام اتلسن در انگلستان اولین فردی بود که مکانی با نام خیریه و در سال های حدود 920 تا 930 راه اندازی نمود. فعالیت های خیرخواهانه به صورت داوطلبی و خودجوش از سمت ارائه دهنگان خدمات آنها صورت میگیرد. در قرن نوزدهم خیریه فعالیت خود را به مقدار زیادی گسترش دادند. در سال 1136 بیمارستانی در وینچستر جهت ارائه خدمات خیرخواهانه تاسیس گردید. بسیاری خیریه ها جهت کمک به بی خانمان ها، افراد نیاز به مشاوره، معتادین نیازمند، فقر کودکان و … برنامه های مدون دارند.

دارالترجمه ها

دارالترجمه ها مکان هایی هستند که وظیفه ترجمه و برگرداندن زبان های مختلف به یکدیگر را بر عهده دارند. ترجمه به صورت متن، شفاهی، کنفرانی، فیلم، نوار و حضوری رایج است. معاونت حقوقی قوه قضائیه مجوز دارالترجمه را صادر می کند. دارالترجمه ها دو نوع اند، انجام امور رسمی و نیز امور غیر رسمی. ترجمه های رسمی شامل اموری مانند ترجمه اسنادی است که مشروط به تایدیه مراکز رسمی می باشد. و نیز ترجمه غیر رسمی مربوط به امور شخصی و دانشجویی و … می باشد. دارالترجمه های رسمی باید به اداره فنی دادگستری در خصوص امور خود پاسخگو باشند. خدمات دارالترجمه عبارت است از ترجمه مدارک تحصیلی مربوط به وزارت علوم، دانشگاه آزاد، وزارت بهداشت و درمان، ترجمه گواهی ها و مدارک پزشکی، ترجمه سند ازدواج و طلاق، ترجمه سند ملک، وکالتنامه، ترجمه سو پیشینه، ترجمه احکام قضایی، ترجمه گواهی های مالی، ترجمه مدارک دیگر کشور ها به طور رسمی، ترجمه ترازنامه مالیاتی و غیره…

خدمات نظافتی

از گذشته افرادی بوده اند که در خانه و یا مکان کار افراد کار میکرده و به آنها خدمات شستشو، نظافت و … را ارائه میدادند. امروزه شرکت هایی تاسیس شده اند که افراد می توانند با تکیه بر اعتماد به این شرکت ها، فرد مورد نظر را از آنها درخواست کرده و با اطمینان خاطر وی را به محل زندگی و کار خود راه دهند. خدماتی که این شرکت ها ارائه می دهند شامل نظافت منزل، نظافت و شستشوی راه پله، نظافت شرکت و اداره جات کوچک و بزرگ، خدماتی همچون استخدام های بلند مدت آبدارچی و نظافتچی، نظافت ماشین آلات تولیدی و صنعتی، نظافت نمای ساختمان های بزرگ با ماشین های مخصوص، شستشوی شیشه های آسمان خراش ها، نظافت کارخانه ها، نظافت های در ارتفاع و … می باشد. برخی تجهیزات نظافت شامل جاروبرقی صنعتی، اسکرابر، پولیشر، ترولی نظافت، ماشین ون و … می باشد.
برخی شرکت های خدماتی، خدماتی همچون نقاشی و نماشویی را به طور کامل ارائه می دهند.

خدمات پست

خدمات اداره پست

در سال 1367 شرکت پست به صورت یک شرکت مستقل شناخته شد.این شرکت دولتی خدمات پستی زیادی از جمله قبول ، حمل ، مبادله و توزيع مرسولات، امانات پستــي، قبوض آب، برق، تلفن و … را در سراسر كشور به کاربران و مشتریان خود ارائه می کند.

خدمات بانک ها

معرفی خدمات بانک ها

خدمات متفاوتی در بانک ها وجود دارد که براساس نوع نیاز شما ارائه می شود. به طور مثال یکی از این خدمات سرمایه گذاری می باشد که به صورت قرض الحسنه و یا به صورت پس انداز می باشد.