دیاگ خودرو چیست؟

حسین پویان
حسین پویان
چی چی بازار یک بانک اطلاعات مشاغل جامع از اماکن عمومی، تفریحی، اداری، مشاغل و هر انچه شما به دنبال آن هستید می باشد. همین الان به ما بپیوندید!
اتومبیل شما نیاز به بررسی و معاینه فنی به صورت سالانه دارد. آزمایشات تشخیصی منظم می تواند مشکلات مربوط به وسیله نقلیه شما را قبل از اینکه به تعمیرات گران قیمت احتیاج داشته باشد ، تشخیص دهد.
دیاگ خودرو

اتومبیل شما نیاز به بررسی و معاینه فنی به صورت سالانه دارد. آزمایشات تشخیصی منظم می تواند مشکلات مربوط به وسیله نقلیه شما را قبل از اینکه به تعمیرات گران قیمت احتیاج داشته باشد ، تشخیص دهد.
بدتر از آن قبل از اینکه اتومبیل شما در زمان سفر و مسافرت در کنار جاده خراب شود و شما دچار مشکل شوید، باید خودرو خود را برای بررسی نزد افراد متخصص ببرید و از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید.
بسیاری از مردم فکر می کنند آزمایش های تشخیصی فقط هنگام روشن شدن چراغ موتور چک ضروری است ، در حالی که مراقبت از خودرو از خرابی های و هزینه بیشتر جلوگیری می کند و فواید زیادی دارد.

تست تشخیص و یا دیاگ ماشین چیست؟

از میان تمام پیشرفت های فنی در بخش خودرو در طول دهه ها ، یکی از مفیدترین موارد برای مصرف کنندگان و تکنسین های اتومبیل رایانه ای بودن اجزای خودرو بوده است. با استفاده از نرم افزارهای تخصصی ، به لطف پردازنده های داخلی ، ریز تراشه ها و سنسورها ، ابزارهای تست و تشخیص اتومبیل به سرعت و با دقت به نقاط مشكل موجود در موتور خودرو یا جاهای دیگر دسترسی پیدا می كنند. به کمک دیاگ متخصصین می توانند مشکل خودرو شما را پیدا کرده و در سریعترین زمان آن را حل نمایند.

تست دیاگ خودرو به شما چه می گوید؟

آیا وسیله نقلیه شما هنگام عبور از وسیله نقلیه کندتر یا هنگام بالا رفتن از یک تپه فاقد قدرت است؟ آیا چراغ چک روشن شده است و شما نمی دانید چرا؟ تست تشخیص اتومبیل به شما چه می گوید؟ وسایل نقلیه مدرن امروزی دارای پردازنده های رایانه ای ، میکروچیپ ها و سنسورها هستند ، بنابراین اگر می خواهید بدانید که واقعاً در داخل خودرو شما چه می گذرد ، یک تست دیاگ می تواند مشکلات مرتبط با موتور و سیستم انتقال قدرت ، مخازن روغن و گاز ، سیستم اگزوز و سایر سیستم ها را نشان دهد.

با استفاده از رایانه مخصوصی که به وسیله نقلیه شما متصل است ، مکانیک شما می تواند دقیقاً محل مشکلی را مشخص کند و کدهای خطایی را که در سیستم حافظه خودرو ذخیره شده است ، پیدا کند. می توان به سرعت علت یک مشکل را شناسایی کرد تا قبل از بزرگتر شدن مشکل بتوان تعمیر درست را انجام داد.

معرفی بهترین نمایندگی ها و خدمات خودرو در نزدیک شما

چه بخش هایی از ماشین را می توان تست کرد؟

تست های تشخیصی می تواند مشکلات موجود در موتور خودرو ، سیستم انتقال قدرت ، سیستم اگزوز ، ترمزها و سایر اجزای اصلی و همچنین مشکلات عملکردی با انژکتور سوخت ، جریان هوا و مایع خنک کننده ، سیم پیچ احتراق و گاز را نشان دهد.

با این حال ، یک تصور غلط رایج در مورد آزمایش های تشخیصی اتومبیل این است که تکنسین ها می توانند با استفاده از ابزارهای کد خوانی ، مشکلی دقیق را که باعث روشن شدن چراغ موتور شده است ، تعیین کنند. در واقع ، این کد به تکنسین ها می گوید که کدام پارامترهای موتور یا قطعات دچار مشکل هستند ، اما جزئیات و راه های رفع مشکلات را به متخصص نشان نمی دهد و تکنسین با تجربه و تخصص خود در زمینه خود مشکل را رفع می کند.

مزایای تست تشخیصی خودرو چیست؟

قبل از به وجود آمدن دستگاه های مدرن برای تشخیص مشکلات اتومبیل ، شناسایی آنها وقت گیر و گران بود ، خصوصاً با توجه به اینکه دارندگان خودرو فقط پس از خرابی یا نقص شدید عملکرد ، ماشین های خود را به مکانیکی و تعمیرگاه می بردند. امروزه ، دستگاه های دیاگ خودرو می توانند مشکلات را مدتها قبل از اینکه باعث خرابی شوند ، تشخیص دهند. ابزارهای تشخیصی همچنین می توانند سیستم رایانه ای خودرو را از نظر اعلان های سازنده و اطلاعات ذخیره شده در مورد تاریخچه خودرو بررسی کنند و برای انجام بهترین تعمیر ممکن ، تصویری کامل به تکنسین ها ارائه دهند.

چند بار باید یک ماشین دیاگ انجام دهد؟

برای انجام تست تشخیص ماشین نیازی نیست منتظر چراغ موتور چک شوید. اگر در خودرو خود صدایی شنیدید که در گذشته وجود نداشت و یا تغییری در برخی از قسمت های ماشین ایجاد شده است که شما از آن سر در نمیاورید ، مکانیک ها می توانند از تست دیاگ برای پیدا کردن مشکل استفاده کنند. با این حال ، بسیاری از تکنسین ها توصیه می کنند حداقل یک بار در سال اتومبیل خود را برای تست دیاگ نزد متخصص ببرید ، که با این کار مشکلات جزئی را که قابل مشاهده و شنیدن نیستند ، پیدا شود.

وقتی در حال خریدن ماشین دست دوم هستید ، این تست ابزار مفیدی برای شما است. فروشندگان خصوصی و فروشندگان حرفه ای خودرو باید قبل از اینکه متعهد به خرید شوید ، با تست دیاگ از سالم بودن خودرو مطمئن شوید در صورتی که فروشنده با این کار موافقت نمیکند اگر از خرید خودرو منصرف شوید بهتر است زیرا احتمال وجود یک مشکل در خودرو می باشد.

مقاله را به اشتراک بگذارید

مقالات بیشتر

خدمات زیبایی در نزدیکی شما

شبکه های اجتماعی

غذاهای سنتی ایران