مراکز فرهنگی و آموزشی

معرفی مراکز فرهنگی و آموزشی
گالری

خدمات فرهنگی

مراکز فرهنگی شامل نگارخانه ها ، کتابخانه ها ، فرهنگسرا ها و مکان هایی مشابه این میشود.این مکان ها برای بالا بردن سطح سواد ، فرهنگ  و … مردم راه اندازی شده است. چی چی بازار تعداد زیادی از مراکز فرهنگی در نزدیک محل زندگی شما و یا شهر شما را همراه با اطلاعات و همینطور ادرس و تلفن تماس در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید از این خدمات در سریعترین زمان و بهترین نحو استفاده کنید.

آموزشگاه رانندگی

آموزشگاه های رانندگی دارای انواع مختلف از جمله آموزش موتور سیکلت، آموزش رانندگی خودرو سواری، آموزش رانندگی خودروهای سنگی و خودروهای خاص با کاربرد خاص می باشند.
در سال 1301 اولین گواهینامه رانندگی در ایران صادر شد. مراحل دریافت گواهینامه رانندگی عبارتند از ثبت نام در یک آموزشگاه مربوطه، شرکت در کلاس آموزشی (5 کلاس آئین نامه، 3 کلاس فنی خودرو)، قبولی در آزمون آئین نامه، شرکت در کلاس عملی، قبولی در آزمون عملی

آموزشگاه موسیقی

از دیرباز آموزش موسیقی توسط اساتید در سطوح مختلف مهارتی به عنوان یک آموزش عملی جریان داشته است. همچنین در کنار این آموزش ها موسیقیدان ها به تحقیق در حوزه موسیقی می پردازند. ارائه آموزش های موسیقی و توسعه تحقیقات موسیقی و انتقال آن به افراد در آموزشگاه های موسیقی صورت میگیرد. در آموزشگاه های موسیقی انواع ساز های ایرانی و سنتی، آواز، سولفژ، آهنگ سازی و … به افراد آموزش داده می شود. همچنین در اموزشگاه های موسیقی دوره های مختص موسیقی کودکان یا ارف نیز به کودکان با متدهای ویژه آموزش داده می شود. شیوه های آموزش موسیقی به کودکان عبارتند از : روش مونته سوری ،  روش امیل ژاک-دالکروز، روش کارل ارف ، روش زولتان کدای ، روش ادگار ویلمز و مارتینو، روش شینیچی سوزوکی ، منهتن

 

کتابخانه

کتابخانه به مکانی اطلاق می گردد که مجموعه ای از کتاب، مقالات، منابع اطلاعات و … در آن جای دارد. آثار وجود اولین کتابخانه به سال 2700 قبل از میلاد سومریان بازمیگردد. از قدیمی ترین و بزرگترین کتابخانه ها کتابخانه تلو می باشد. کهن ترین نظام مگارش خط میخی است. کتابداری در دوران آشوریان به عنوان یک پیشه رواج داشته است. در ایران در زمان هخامنشیان در کتابخانه های گنج هاپیگان در تخت سلیمان  و دزی ناپشت در تخت جمشید کتاب های علمی و مذهبی زیادی وجود داشت.از کهن ترین کتابخانه ها می توان به کتابخانه سنگی ریشهر مربوط به زمان ایلامی ها باز میگردد.

نگارخانه

نگارخانه ها مکان هایی هستند که انواع مختلف آثار هنری به نمایش گذاشته و همچنین برای فروش ارائه می گردد. برخی هنرهایی که در نگارخانه ارائه می شود عبارتند از مجسمه سازی، سفال و صنایع دستی، معماری، طراحی های داخلی، هنرهای مفهومی، خطاطی و … . کهن ترین نگارخانه ی ایران غاری است با قدمت بیش از 8 هزار سال قدمت و 110 نقاشی که به دست انسان های اولیه در غار حک شده است. این غار دوشه نام دارد. نگارخانه مکانهایی فرهنگی هنری محسوب می گردند.

آموزشگاه کنکور

کنکور آزمونی است برای سنجش علم افراد جهت ورود به دانشگاه ها. اولین کنکور ایران در سال 1348 برگزار گردید. در تاریخ ایران و با هر چه بیشتر مطرح شدن مساله کنکور، به جهت آماده سازی افراد برای شرکت در کنکور، صنعت آموزشگاه های کنکور رونق فراوان یافت. این آموزشگاه ها برای مقاطع مختلف تحصیلی کلاس های خصوصی، نیمه خصوصی و عمومی تشکیل می دهند. این آموزشگاه ها رقابت بین افراد در کنکور را تقویت می کنند. علاوه بر برگزاری کلاس، این آموزشگاه ها اقدام به فروش کتاب و جزوات و نیز برگزاری آزمون های شبیه سازی شده کنکور می کنند. انتخاب موسسات کنکور و با توجه به تبلیغات ارائه شده ی آنها کار مشکلی است.

آموزشگاه زبان

یادگیری زبان های دیگر برای افراد یکی از موارد مهم و امتیازات برتر و لازم محسوب می گردد. اولین متد آموزش زبان روش گرامر-ترجمه بود. این روش بر کلمه تاکید داشت.تنها منبع شنیداری صدای معلمان بود. کلاس های برگزار شده نیز معلم محور بود. در متدهای امروزی تکیه بر هر چهار مهارت شنیداری، نوشتن، خواند و صحبت کردن قرار داده می شود. آموزشگاه های زبان مراکز ارائه ی انواع آموزش ها در زبان های مختلف زنده ی دنیا می باشند که کلاس و کتاب و جزوات لازم را ارائه می دهند. و نیز افراد را برای آزمون های مختلف هر زبان مانند تافل و آیلتس آماده می کنند. این آموزشگاه ها افراد را بر اساس نتیجه ی آزمون تعیین سطج در کلاس مناسب چیدمان می کنند. در حدود 500 سال قبل زبان غالب زبان لاتین بود که یادگیری آن برای افراد مهم بود.

فرهنگسرا

اولین فرهنگسرای ایران در سال 1345 در پارک شفق در یوسف آباد ساخته شده است. فرهنگسرا مکانی است که امور هنری و فرهنگی در زمینه های مختلف به افراد ارائه می گردد. در هر فرهنگسرا چندین نهاد فرهنگی فعالیت می کند و هنرهایی مانند خطاطی، خیاطی، نگارگری، کوزه گری، هنرهای نمایشی و … ارائه می گردد. در فرهنگسرا ها گالری و نمایشگاه های هنری برگزار می گردد. معمولا فرهنگسراها دارای سالن های همایش و نمایش می باشند. برخی فرهنگسراها دارای کتابخانه می باشند. همچنین بسیاری کلاس های آموزشی هنری فرهنگی برای کودکان نیز در مکان فرهنگسرا ها برگزار می گردد.

مدارس دولتی

تا پیش از زمان قاجار مکتب خانه ها و مدارس دینی به آموزش های تحصیلی می پرداختند. در زمان قاجار مدرسه در ایران به خود شکل نوین گرفت. اولین مدرسه ایران را یک کشیش آمریکایی در سال 1254 در ارومیه با ارائه دانش هایی مانند علوم جدید، قالی بافی، آهنگری و … برپا نمود. دومین مدرسه را اوژن بوره در تبریز  و سپس در شهر اصفهان برپاشد.  در زمان ناصرالدین شاه قاجار دارالفنون تاسیس گردید. این مدرسه را میرزا تقی خان امیرکبیر تاسیس نمود. این مدرسه اولین مدرسه به سبک مدارس اروپایی بود. مدارس دولتی در واقع مدارسی هستند که افراد برای تحصیل در آن مبلغی پرداخت نمیکنند و به صورت رایگان تحصیل می کنند.

مدارس غیرانتفاعی

در سال 1362 صحبت هایی مبنی بر رایگان نبودن برخی خدمات تحصیلی و آموزشی مطرح شد. در سال 1363 ممنوعیت بازگشایی مدارس ملی و یا غیر رایگان حذف شد و مدارس خصوصی و یا همان غیر انتفاعی اجازه فعالیت پیدا کردند که معمولا قشر مرفه تر جامعه به این مدارس می رفتند. مدارس غیر انتفاعی خدمات رفاهی تحصیلی بیشتری در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. این خدمات از معلمان برتر و ساعات بیشتر کلاس ها، تا ارائه خدمات تفریحی رفاهی برای دانش آموزان دربرگرفته می شود.

مهد کودک

مهدکودک مکانی برای نگهداری و مراقبل و پرورش و تعلیم و تربیت کودکان است. اولین مهدکودک در سال 1750 میلادی در اتریش تاسیس شد. در آن زمان مهدکودک ها محل نگهداری کودکان مادران شاغل بود و به تعلیمو آموزش نمی پرداخت.  این مراکز بیشتر موسسات مراقبت کودکان خانواده های فقیر بود که مادران آنها نیاز به کار کردن داشتند. نخستین مهدکودک با شکل جدید در سال 1837 در آلمان تاسیس گردید. همچنین نخستین مهدکودک ایران توسط خانم برسابه هووسپیان  در دهه 30 خورشیدی و در خیابان معتمد الدوله تاسیس گردید. مهدکودک ها نیز مانند مدارس به دو صورت دولتی و غیر دولتی اقدام به ارائه خدمات میکنند.

هنرستان های فنی و حرفه ای

هنرستان مکانی برای کسب دانش های فنی و یا هنری است که دوره ای سه ساله است. افرادی که در این دوره تحصیل کرده اند بدون گذراندن پیش دانشگاهی مجاز به شرکت در کنکور هستند. اولین هنرستان در ایران در شهر تبریز تاسیس گردید. هنرستان ها علاوه بر رشته های فنی شاخه های تحصیلی کار و دانش نیز ارائه می کنند. رشته های موجود در این هنرستان ها عبارتند از تربیت بدنی، تربیت کودک، ناوبری، حمل و نقل، حسابداری بازرگانی، الکترونیک، شبکه، نرم افزار، مکانیک، ساختمان،صنایع فلزی، چوب، مکانیک خودرو، ماشین ابزار، چاپ، امور دامی، زراعی، کشاورزی، زمینه های رشته های هنری مانند انیمیشن،دوخت، ساز و موسیقی، نقشه کشی، مرمت و ….

مدارس استثنایی

آموزش به کودکان استثنایی در ایران در حدود 90 سال پیش آغاز گشت، در سال 1347 دفتری به نام آموزش به کودکان استثنایی تاسیس گردید. در سال 1370 با تصویب مجلس شورای اسلامی سازمان آموزش و پرورش استثنایی دایر گردید. دانش آموزان این گروه عبارتند از دانش آموزان آسیب دیده شنوایی، آسیب دیده بینایی، کم توانی های ذهنی، دارای مشکلات یادگیری، دارای مشکلات رفتاری و هیجانی، دارای مشکلات جسمی و حرکتی و دانش آموزان چند معلولیتی. در حقیقت کودکان استثنایی برای شکوفایی و رشد روز افزون نیازمند آموزش ها و خدمات ویژه تری در آموزش می باشند.

دانشگاه آزاد

نهاد یا سازمانی با عنوان دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1361 تاسیس شده است. این دانشگاه با پیشنهاد هاشمی رفسنجانی و حمایت های آقای خمینی برپا شد. این دانشگاه یک دانشگاه خصوصی غیر رایگان می باشد که دانشجویان موظف به پرداخت کلیه هزینه های تحصیل خود می باشند. پرداخت شهریه در این دانشگاه به تناسب رشته، واحد عملی و نظری و سال ورود دانشجو محاسبه می گردد. دانشگاه آزاد ششمین دانشگاه جهان از منظر تعداد دانشجو می باشد. در سال های اخیر علاوه بر ورود افراد به این دانشگاه از طریق کنکور، داوطلبان در برخی واحد ها بدون کنکور و با شرایط خاص نیز می توانند وارد دانشگاه شوند. این دانشگاه افتخارات شایان ذکری در زمینه تولید مقالات علمی و نیز کسب مقام در مسابقات جهانی دارد.

دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور در مهر ماه سال 1367زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری  تاسیس گردید. پایه و اساس بنیان این دانشگاه بر آموزش های غیر حضوری و از راه دور بود. این دانشگاه ابدا در شروع کار دانشجویانی را جذب کرد و سپس اقدم به افزایش تعداد مراکز و ساختمان ها نمود. امروزه بر خلاف سیاست گذاری ابتدایی اکثر کلاس های این دانشگاه تشکیل می گردد. دانشجویان اجازه ی شرکت نکردن در کلاس را دارند. دانشجویان این دانشگاه به دو صورت دانشجویان رسمی و فراگیر فعالیت می نمایند. این دانشگاه دارای شهریه می باشد ولی مبلغ شهریه از دانشگاه های خصوصی کمتر می باشد.

دانشگاه غیر انتفاعی

دانشگاه غیر انتفاعی دانشگاهی وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری می باشد. در سال 1364 آئین نامه ی ایجاد این دانشگاه های غیر دولتی به تصویب رسید. این دانشگاه برای پذیرش دانشجو مانند دانشگاه های دیگر از طریق کنکور سراسری دانشجو می پذیرد. امکانات آموزشی دانشگاه های غیر انتفاعی پایین تر از دانشگاه سراسری و دانشگاه ازاد می باشد. این دانشگاه برخی از رشته های دانشگاه آزاد و سراسری را ندارد.این دانشگاه در برخی رشته ها بدون کنکور نیز دانشجو می پذیرد.

دانشگاه دولتی

دانشگاه های دولتی همان دانشگاه های کاملا رایگان هستند که هزینه تحصیل افراد را می پردازند. افرادی که در این دانشگاه ها تحصیل می کنند موظف اند بعد از اتمام تحیل به دانشگاه خدمت کنند. این دانشگاه ها در دو حالت روزانه و شبانه هستند. دانشجویان روزانه و شبانه در یک کلاس و در کنار هم می نشینند. اما دانشجویان دانشگاه شبانه موظف به پرداخت شهریه یه این دانشگاه های دولتی هستند. دانشگاه مخابرات در سال 1307 در محل فعلی دانشکده مهندسی برق خواجه نصیر تاسیس گردید. مصوبه تاسیس دانشگاه تهران نیز در سال 1313 به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

دانشگاه علمی و کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی تحت نظارت وزارت علوم تحقیقات و فناوری و در حقیقت دانشگاهی دولتی است. مصوبه تاسیس این دانشگاه در سال 1370 به تصویب رسید. اعتبار مدرک این دانشگاه به واحد مربوطه ی آن باز میگردد. در حال حاضر این دانشگاه در مقطع دکتری فعال نمی باشد.دانشجویان این دانشگاه موظف به پرداخت شهریه می باشند.

ساز سنتور

آشنایی با ساز سنتور

یکی از سازهای سنتی ایران سنتور است که طرفداران زیادی دارد. این ساز با نام های دیگر در کشورها مختلف از جمله هند ،آمریکا ، المان و … وجود دارد.