معرفی موزه های تهران

حسین پویان
حسین پویان
چی چی بازار یک بانک اطلاعات مشاغل جامع از اماکن عمومی، تفریحی، اداری، مشاغل و هر انچه شما به دنبال آن هستید می باشد. همین الان به ما بپیوندید!
افراد زیادی برای تفریح و سرگرمی از موزه ها بازدید می کنند. در شهر تهران تعداد زیادی موزه در زمینه های مختلف وجود دارد که شما می توانید در زمان های متفاوت به این مکان ها رفته و گشت و گذار داشته باشید.
معرفی موزه ها

آشنایی با موزه های تهران

افراد زیادی برای تفریح و سرگرمی از موزه ها بازدید می کنند. در شهر تهران تعداد زیادی موزه در زمینه های مختلف وجود دارد که شما می توانید در زمان های متفاوت به این مکان ها رفته و گشت و گذار داشته باشید.

آثار باستانی و قدیمی از زمان هخامنشیان ، قاجاریان ، زندیان و همینطور پهلوی ، کاخ های مختلف با امکانات ویژه آنها را مشاهده کنید. ما اطلاعات کامل بهترین موزه های تهران را در اختیار شما قرار می دهیم . در این مقاله با ما همراه باشید.

کاخ سعد آباد

یکی از معروفترین کاخ های تهران کاخ سعد آباد است . این کاخ در زمان قاجار ایجاد شد و بناهای آن در زمان رضا خان به 18 کاخ رسید. سعد آباد در شمال تهران و یکی از بهترین آب و هوا ها ساخته شد و رضا خان از آن به عنوان کاخ تابستانی استفاده می کرد.
از امکانات دیگر این کاخ می توان به استخر ، زمین تنیس ، بولینگ ، گلخانه و رودخانه های آن اشاره کرد. از دیدنی این کاخ نیز می توانید از کاخ موزه ملت، موزه آب،  موزه استاد حسین بهزاد، موزه آشپزخانه سلطنتی، موزه هنر ملل، موزه خط میرعماد ، موزه برادران امیدوار، موزه استاد فرشچیان، کاخ موزه سبز، موزه پوشاک سلطنتی، موزه هنرهای زیبا، موزه سلاح‌های درباری دیدن نمایید.  
این کاخ در زعفرانیه تهران قرار دارد و شما می توانید هر روز از ساعت 8:30 صبح تا 5 بعد از ظهر از آن دیدن کنید. هزینه بلیط برای بازدید حدود 70 هزار تومان می باشد.

کاخ گلستان

قدیمی ترین کاخ تهران که قدمت آن به حدود 440 سال پیش یعنی زمان صفویان می رسد کاخ گلستان است. در زمان قاجار بیشترین اهمیت را پیدا کرد و کریخان زند نیز بناهایی در آن ایجاد کرد. این کاخ در میراث یونسکو نیز ثبت شده است.
این کاخ بسیار زیاد تعداد زیادی از بازدیدکنندگان را به خود جذب کرده است و شما می توانید با حضور در این کاخ مروری بر تاریخ داشته باشید. از مکان های دیدنی در این کاخ می توان به شمس العماره ، تالار آینه ، ایوان تخت مرمر ، کاخ ابیض ، تالار سلام ، حوض خانه ، خلوت کریمخانی ، عمارت بادگیر ، تالار الماس ، تالار عاج اشاره کرد.
این کاخ در پانزده خرداد تهران بنا شده است و هزینه بازدید از آن 46 هزار تومان می باشد. شما می توانید از 9 تا 6: 30 بعد از ظهر در تمامی روزهای هفته از این کاخ دیدن نمایید.

کاخ نیاوران

یکی از زیباترین کاخ های تهران که برای خاندان پهلوی دوم می باشد کاخ نیاوران است. از جمله زیبایی های این کاخ که برای پذیرایی از مهمانان ساخته شده بود سقف های آن می باشد.  در بعضی از قسمت های ساختمان سقف قابلیت باز شدن دارند و هر زمانی که می خواستند می توانستند سقف را باز کنند.
شما می توانید علاوه بر بازدید از این کاخ از فروشگاه های صنایع دستی آن نیز خرید داشته باشید.
از جمله بخش های دیدنی کاخ نیاوران می توان به کاخ نیاوران ،  کاخ صاحبقرانیه ، موزه خودرو ها و کتابخانه ، حوض خانه ، موزه جانما ، باغ کتیبه ها و کوشک احمد شاهی اشاره نمود.
این کاخ در محله نیاوران قرار دارد و هزینه بازدید از این مکان 26 هزارتومان می باشد. شما می توانید از ساعت 9 تا 7 شب از کاخ بازدید نمایید.

موزه آبگینه و سفالینه

یکی از برترین موزه های تهران موزه آبگینه که ویژه سفال و شیشه می باشد. زیبایی ویژه و خاص این موزه در معماری آن و انواع گچ بری ، منبت کاری ، آیینه کاری ، مینا کاری و … هر بازدید کننده ای را به خود جذف می کند. این موزه متعلق به اواخر دوران قاجاریان و اوایل پهلوی می باشد. از جمله مکان های دیدنی در این موزه می توان به تالار مینا ، تالار بلور ، تالار صدف ، تالار لاجورد ، تالار زرین فام ،تالار دیداری و شنیداری اشاره نمود.
آثاری که شما در این موزه مشاهده می کنید از زمان قبل از میلاد بوده و حتی آثار هنری معاصر نیز در آن به چشم می خورد. فروشگاه نیز در موزه آبگینه برای معرفی آثار و همینطور فروش کارت پستال و پوستر وجود دارد.
این موزه در خیابان سی تیر تهران قرار دارد و زمان بازدی از آن در نیمه اول سال از ساعت 9 تا 7 بعد از ظهر و در نیمه دوم سال از ساعت 8 الی 5 می باشد. هزینه ورودی این موزه 2500 تومان است.

موزه تاریخ

موزه تاریخ و یا همان تماشاگه تاریخ یکی دیگر از موزه های تهران می باشد. در این مزوه آثار معاصر به نمایش گذاشته شده است.
بیشتر آثاری که شما در این موزه مشاهده می کنید ویژه حکمت قاجار می باشد اما علاوه بر آثار زمان قاجاریان شما می توانید آثار قدیمی تر از قرن 12 و 13 هجری را نیز که برای کشور های روسیه و انگلستان هستند در آن مشاهده کنید. بخش هایی از موزه که می توانید از آن بازدید کنید شامل نگارخانه ، کتابخانه ،چایخانه ، سفره خانه و تماشاخانه می باشد.
این موزه در خیابان ولیعصر بالاتر از میرداماد واقع است و زمان بازدید از آن هر روز به جز ایام سوگواری از ساعت 9:30 تا 1 و 2 تا 9: 30 شب می باشد. هزینه بلیط این موزه 3 هزار تومان است.

معرفی مکان های تفریحی و موزه ها در نزدیک شما

موزه ملی ایران

موزه ملی دارای 2 بخش برای بازدیدکنندگان می باشد. یکی از این بخش ها ایران باستان و دیگری دوران اسلامی است. این موزه از نظر تاریخی و باستانی بسیار اهمیت دارد.
آثار هخامنشی موجود در این موزه نمایش دهنده فرهنگ و تمدن ایرانیان می باشد. این موزه در سال 1316 تاسیس شده و یکی از کامل ترین موزه های ایران می باشد.
این موزه در خیابان سی تیر تهران قرار دارد و برای بازدید از آن شما باید از ساعت 9 تا 7 بعد از ظهر در نیم سال اول و 9 تا 5 در نیمه دوم به این موزه مراجعه کنید. هزینه بازدید از این موزه نیز 10 هزار تومان می باشد.

موزه جواهرات

یکی از جذاب ترین موزه های تهران موزه جواهرات ملی است. موزه جواهرات علاوه بر اینکه یک موزه است به عنوان خزانه بانک مرکزی نیز به حساب می آید.  در این موزه شما می توانید جواهرات و اشیا قیمتی در دوره های مختلف را مشاهده نمایید. از مهم ترین آثار موجود در این موزه ، جواهرات زمان نادرشاه می باشد.
بازدید از این موزه برای افراد بالای 12 سال امکان پذیر است و به دلیل بالا بودن میزان امنیت این موزه به سادگی نمی توانید از آن بازدید کنید و لازم است تا در آن نکات امنیتی را به خوبی رعایت کنید.
موزه جواهرات ملی در خیابان فردوسی قرار دارد و شما می توانید از ساعت 2 الی 5 بعد از ظهر در روزهای شنبه تا سه شنبه از ان بازدید کنید. این موزه در روزهای چهارشنبه ، پنجشنبه و جمعه تعطیل است و هزینه آن 6 هزار تومان می باشد.

موزه رضا عباسی

یکی از پرطرفدارترین موزه های تهران موزه رضا عباسی می باشد. این موزه نمونه کوچک از ایران باستان است که در سال 1356 درهای آن به روی مردم باز شد. آثار موجود در این موزه مربوط به دوران قاجاریه و قرن بیستم میلادی می باشد. 50.000 اثر در این موزه نگهداری می شود و فقط 700 مورد از آنها برای مشاهده عموم می باشد.
این موزه به یاد نقاشی که در دوره صفویان زندگی می کرده به نام رضا عباسی نامگذاری شد. از دیدنی های این موزه می توان به تالار دوره پیش از اسلام و تالار نگارگری و خوشنویسی ، تالار هنر های اسلامی نام برد.
موزه رضا عباسی در خیابان شریعتی و نرسیده به پل سیدخندان می باشد و در نیمه اول سال از ساعت 9 تا 7 بعداز ظهر و نیمه دوم سال از ساعت 9 تا 5 باز می باشد و در روزهای تعطیل رسمی و همینطور دوشنبه ها تعطیل می باشد . هزینه ورودی آن 2500 تومان است.

باغ موزه نگارستان

باغ موزه نگارستان یکی از زیباترین باغ موزه ها از زمان قاجار می باشد. در این موزه شما می توانید آثار هنرمندان بزرگی همچون کمال ملک ريال جهانگیر ارجمند ، ملک الشعرای بهار ، محمود روح الامینی و …. به نمایش گذاشته شده است . آثار نقاشی ها ، فرش ها ، قلم زنی ، دیوار نگاره صف سلام از زمان فتحعلی شاه ، سردیس فردوسی ، یادبود حافظیه شیراز می باشد.
این موزه در میدان بهارستان قرار دارد و جز روزهای دوشنبه از ساعت 9 تا 18 باز می باشد. هزینه ورودی این باغ موزه 3 هزار تومان است.

باغ گیاه شناسی

باغ موزه گیاه شناسی یکی از موزه های تهران است که دارای مساحت حدود140 هکتار می باشد. در فضای بیرونی این موزه گیاهان درختچه ای ، بوته ای و درختی به عنوان نمادی از باغ ایرانی وجود دارد. علاوه بر این شما می توانید گیاهانی از هیمالیا ، کشور چین و همینطور ژاپن را نیز مشاهده کنید. آبشار ها و دریاچه های ایجاد شده در این موزه یکی از جذاب ترین بخش های آن می باشد. باغ گیاه شناسی جز 10 باغ برتر جهان می باشد و بزرگترین باغ خاورمیانه است.
این باغ موزه در پیکانشهر قرار دارد و در کل روزهای هفته از ساعت 9 الی 17 امکان بازدید دارد. هزینه ورودی این باغ 12500 تومان می باشد.

مقاله را به اشتراک بگذارید

مقالات بیشتر

خدمات زیبایی در نزدیکی شما

شبکه های اجتماعی

غذاهای سنتی ایران